close
تبلیغات در اینترنت

مشاوره تلفنی درمان بیماری ها متخصص گیاهان دارویی و طب سنتی حکیم محمد صدیقی

– 09120580638-02165114469–09155077358 – 

مشاوره طب سنتی انلاین در تلگرام

ایدی پاسخگو سوالات پزشکی  @Kh_sedighi
    کانال طب سنتی
https://telegram.me/atarishahjahan

و درمان تمام بیماری ها در طب سنتی و گیاهان داروی

مشاوره 09120580638 - 09155077358

از جمله درمان های:

جنسی+ چاقی و لاغری+دیابت+الزایمر+نازایی+سنگ کلیه+لک های صورت

+سردرد های شدید+دیسک کمر و رگ سیاتیک+پوکی استخوان+تقویت کننده اعصاب،آرام بخش،تقویت کننده قلب،ضدانگل قوی،تصفیه کننده خون.

و درمان معده+درمان تقویت حافظه+درمان یائسگی+درمان...

√ رفع سنگ کلیه.سنگ مثانه.سنگ کیسه صفرا
درمان عفونت و کیستها
√درمان سردرد های میگرنی و سینوزیتی
√درمان بیماری های قلبی و عروقی وتصلب شرائین و واریس
√ درمان آسم و تنگی نفس
√درمان گیاهی مغز و اعصاب و ضد افسردگی
√درمان بیماری پوستی و اگزما
√درمان درد مفاصل و استخوانی و عضلات
سیاتیک رفع ورم عضلات و نقرص 
√رفع بواسیر و شقاق مقعد،سندروم روده،رفع یبوست و اسهال
√رفع ورم معده و روده،ضد نفخ،درمان سوهاضمه و گوارش
√درمان کاهش چربی خون،کلسترول خون،قند خون(دیابت)،فشار خون
√جلوگیری از ریزش مو و تحریک رشد مو سر و ابرو
√رفع پلاک میکروبی دندان و ضد التهاب لثه و حفره دهان
√درمان بیماری های دستگاه تناسلی(نازایی.و قاعده اور)
و درمان پروستات 
√افزایش شیر مادر،تسکین درد های قاعدگی و انواع بیماری زنان
√برطرف‌کردن بوهای نامطبوع بدن
√تقویت نیرو جنسی و بازگشت نیروی جوانی
√برطرف کردن کم خونی

+دمنوش های مفید+عرقیات مفید+ و هر بیماری دیگری..

درمان با گیاهان دارویی و طب سنتی
حکیم محمد صدیقی
تهران و کرج حضوری میتونید تشریف بیارید وشعبه گیلان رو هماهنگ کنید
شهرستان ویزیت تلفنی و ارسال ازمایشات
در تلگرام واتس اپ و سروش
  09120580638-02165114469–09155077358  

پودر گیاهی مارایا تنگ کننده واژن

تنگ کننده واژن گیاهی

 

برای اطلاعات بیشتر در مورد ماریانا طریقه خرید مصرف روی عکس کلیک کن 

 

 

 

عکس روغن خراطین حجم دهنده طب سنتی 

روغن خراطین

روغن خراطین

روغن خراطین الت تناسلی

روغن خراطین برای اقایان

برای اطلاعات بیشتر در مورد روغن خراطین روعکس بالا کلیک کن

 
 
خطرات ميكروبيولوژي در مواد
loading...

پیام نور شهرکرد - مهندسی صنایع غذايي

خطرات ميكروبيولوژي در مواد غذايي : بيماري هايي با منشاء غذايي ناشي از ميكروارگانيسم ها يك مشكل بهداشت عمومي بزرگ و در حال رشد مي باشد، اكثر كشورهايي كه سيستم ثبت و گزارش بيماري هاي غذازاد را دارند افزايش مشخص و بارزي در ميزان وقوع اين بيماري ها بوسيله ميكروارگانيسم ها در مواد…

خطرات ميكروبيولوژي در مواد غذايي :
بيماري هايي با منشاء غذايي ناشي از ميكروارگانيسم ها يك مشكل بهداشت عمومي بزرگ و در حال رشد مي باشد، اكثر كشورهايي كه سيستم ثبت و گزارش بيماري هاي غذازاد را دارند افزايش مشخص و بارزي در ميزان وقوع اين بيماري ها بوسيله ميكروارگانيسم ها در مواد غذايي را مستند سازي

خطرات ميكروبيولوژي در مواد غذايي :
بيماري هايي با منشاء غذايي ناشي از ميكروارگانيسم ها يك مشكل بهداشت عمومي بزرگ و در حال رشد مي باشد، اكثر كشورهايي كه سيستم ثبت و گزارش بيماري هاي غذازاد را دارند افزايش مشخص و بارزي در ميزان وقوع اين بيماري ها بوسيله ميكروارگانيسم ها در مواد غذايي را مستند سازي و گزارش كرده اند . اين عوامل بيماريزا شامل سالمونلا ، كامپيلو باكترژئوژني و اشرشياكلي و انگل هايي مثل كريپتو سپوريديم ، و ترماتودها مي باشند .بيماري هاي غذازاد عمومي شده اند چرا كه در آمريكاهر سال حدود ۵/۶ الي ۳۳ ميليون دلار در انگليس در سال ۱۹۹۶ ، پنج مورد همه گيري با هزينه ۷۰۰-۳۰۰ ميليون پوند در كشور هاي در حال توسعه ۸/۱ ميليون كودك به علت اسهال ناشي از عوامل ميكروبي تلف شده اند و يا در استراليا روزانه۱۱۵۰۰ مورد بيماري مسموميت غذايي گزارش و ثبت شده اند . افزايش ميزان بروز بيماري هاي غذا زاد ناشي از خطرات عوامل ميكروبي در اين دنياي درحال تحول سريع، پيچيدگي عوامل بيماريزا را نشان مي دهد . اگر چه اكثر اين عفونت ها باعث ايجاد بيماري ملايم يا عفونت هاي شديد حاد و عواقب جدي مانند مرگ مي شوند . اهميت بهداشت عمومي بيماري هاي غذازاد بدليل شناسايي عوامل بيماريزاي جديد در اين زمينه و نيز راههاي انتقال جديد باعث به چالش كشيدن اقتصاد و بهداشت عمومي در زمينه توليد مواد غذايي تنهاست . منابع تامين مواد غذايي در دنياي تجارت بين المللي ، حمل و نقل سريع مواد فساد پذير و حق انتخاب مشتري براي انواع منابع جديد و بهينه منجر به در معرض انواع مولد بيماريهاي غذازاد مختلف از منابع و كشورهاي مختلف شده است . افزايش مصرف غذاهاي رستوراني موجب ايجاد اپيدميولژي هاي جديد بيماري هاي غذا زاد ميشود . تغييرات در نحوه كشت مواد غذايي (كشت مكانيزه) و استفاده از مواد شيميايي علم ژنتيك سيستم هاي بسيار گسترده پخش و توزيع مواد غذاي در سراسر دنيا و افزايش مصرف گوشت . مرغ در كشور هاي در حال توسعه همگي منجر به افزايش ميزان وقوع بيماري هاي غذازاد شده است . تغييرات نحوه غذا خوردن مردم مانند استفاده از غذاهاي نيمه آماده و افزايش زمان بين فرآوري و مصرف مواد غذايي و افزايش مصرف غذا ها در خارج از خانه همگي در افزايش ميزان مسموميت هايي به دليل ارگانيسم هاي ميكروبي مؤثر بوده است .
اصول كار با مواد غذايي :
خيلي از افراد هنوز سلامت مواد غذايي را به اندازه كافي جدي نگرفته اند . در حقيقت حدود ۷۰ هزار آمريكايي سالانه به بيماري هاي غذازاد مبتلا مي شوند راههاي ساده و اصولي وجود دارد كه به راحتي مي توان شانس در معرض اين عفونت ها قرار گرفتن را كاهش داد و يا از وقوع اين بيماري ها كاملاً جلوگيري نمود . رعايت اصول ايمني و saft در مراحل كار با مواد غذايي food  handling پخت غذا ciiking و نگهداري strong در پيشگيري از بيماري هايي با منشاء غذايي اساسي و ضروري مي باشند . در زمانيكه به يك مسموميت غذايي در يك ماده غذايي مشكوك هستيد شما نمي توانيد باكتريهاي خطرناك موجود در غذا را ببينيد يا از طريق بوئيدن يا مزه كردن غذا وجود يا عدم وجود عامل بيماري را تعيين نمائيد و تنها به روش هاي آزمايشگاهي خاص عامل بيماريزا بايد ايزوله و شناسايي و تاييد شود . در هر مرحله ار تهيه غذا چهار اصل كلي مبارزه با باكتري در حفظ سلامت و ايمني غذايي را بايد بطور كامل رعايت و اجرا كنيد.
۱- رعايت نظافت : با شستشوي دست ها و سطوح كار
۲-  جداسازي : به منظور جلوگيري از پخش ، گسترش و انتقال آلودگي هاي متقاطع
۳-  پخت كردن: پختن غذا تا رسيدن و تامين دماي مناسب و كافي عذا
۴- سرد كردن: سرد نگه داشتن صحيح مواد غذايي
۵- رعايت نظافت و شستشو در مواردي مانند قبل و بعد از كار با مواد غذايي ، پس از دوش گرفتن ، پس از تعويض پانسمان و تماس با فرد بيمار يا متعاقب سرفه، عطسه الزامي است بدين منظور حتما از آب گرم و صابون استفاده نمائيد در صورتي كه رد سطح زخم هر نوع سائيدگي پوست يا عفونت داشته باشد حتما از دستكش مطمئن استفاده كند به دليل اينكه باكتريها در هر جايي وجود دارند مهمترين اصل در پيشگيري از بيماريهايي با منشا و رعايت كامل نظافت در رابطه با كليه مواردي كه با مواد غذايي در تماس هستند ميباشد .

ملاحظات خريد :
 خريد موارد يخچالي و منجمد پس از انتخاب موارد غير فساد پذير انجام شود
گوشت ،‌مرغ يا ماهي بسته بندي شده اي كه نشتي يا پارگي بسته بندي دارد را انتخاب نكنيد و برگشت دهيد .
گوشت خام ، مرغ و ماهي را در كيسه هاي پلاستيكي قرار دهيد به طوري كه شيرابه گوشت آلودگي را وارد غذاي پخته يا خام يا ساير مواد خام خوردني مانند سبزي يا ميوه وارد نكند يا آلودگي متقاطع ايجاد ننمايد.
در انتقال مواد غذايي يخچاالي يا منجمد با حفظ زنجيره سرد از ماشين سردخانه دار مناسب استفاده نماييد .
از خريد هر ماده خام مشكوك و غير مطمئن جدا خودداري نماييد .

اصول نگهداري :
هيچ نوع ماده خام گوشتي (گوشت قرمز و سفيد ) را خارج از يخچال يا فريزر نگهداري ننماييد .
مواد غذايي فاسد شدني را ظرف مدت دو ساعت مصرف كنيد و در غير اين صورت مهلت نگهداري طولانيتر حتما در يخچال نگهداري كنيد .
دماي يخچالها و فريزر ها را به طور منظم و با دقت كامل كنترل نموده و دماهاي هر ركورد را ثبت كنيد (ترجيحا از ثبات درجه حرارت استفاده نماييد )
غذايهاي خام فساد پذير مانند  گوشت قرمز ،‌مرغ و ماهي را به روش مطمئن و سالم و با حفظ كيفيت ديفراست نماييد . به نحوي كه حداقل خونابه در اثر آب شدن يخ آن ايجاد شود و از نشتي خونابه هاي اين فرآورده ها به ساير مواد غذايي اجتناب نماييد .
به منظور حفظ كيفيت انواع گوشت در زمان انجماد آنها ، آنها را در بسته بندي اوليه تا زمان مصرف نگهداري نماييد و جهت استفاده از حالت انجماد به روش اصولي ديفراست كنيد.
مواد غذايي دريايي مانند ماهي و ميگو را سردترين دماي سردخانه نگهداري كنيد .
به طور كلي فرآورده هاي كنسرو شده با اسيديته مانند رب گوجه فرنگي ئ انئاع كمپئت را به مدت ۱۲ تا۱۸ ماه نگهداري كنيد و كنسروهاي گوشتي كم اسيد را به مدت ۲ تا ۵ سال قابل نگهداري هستند . در زمان استفاده از هر فراورده كنسروي شكل ظاهري طبيعي و عدم باد كردگي و تاريخ مصرف صحيح آن را كنترل نماييد .
كليه كنسروهاي بمبه شده ، له شده و ضربه ديده و احتمالا داراي زنگ زدگي را دور بريزيد .

آماده سازي:
هميشه دستهايتان را قبل و بعد تماس با مواد غذايي شستشو و ضد عفوني نماييد .
از هر نوع بروز آلودگي متقاطع جلوگيري كنيم.
مواد خام گوشت ، مرغ ، ماهي و ساير آب ميوه ها را از يكديگر دور نگهداري و نيز از ساير مواد غذايي كاملاً دور نگه داريد.
پس از مراحل آماده سازي گوشت خام ، مرغ و ماهي و سبزي و غيره را با دستها ، گوشت (سطوح ميز كار) ، چاقو و لوازم كار را با آب داغ و مواد شوينده و ضد عفوني كننده به طور كامل و صحيح شستشو نماييد .
عمل آوري كباب و گوشت (جوجه كباب ،‌كباب برگ و غيره )قبل از طبخ در مراحل عمل آوري به وسيله ادويه ، زعفران و غيره را حتما در يخچال انجام دهيد و تا زمان پخت كباب آنها را در يخچال نگهداري نماييد .
ضد عفوني ، سطوح ميز كار و لوازم و وسايل را با استفاده از محلول كلر انجام دهيد .

ديفراست (خارج كردن گوشت از انجماد ) :
به سه روش زير عمل ديفراست (خروج گوشت از حالت انجماد ) قابل انجام است .
۱- يخچال : با قرار دادن انواع گوشت منجمد در يخچال (دماي صفر تا پنج درجه سانتيگراد ) ديقراست آرام و سالم و مطمئن انجام ميشود .
اطمينان حاصل كنيد كه در طي عمل ذوب يخ گوشت هيچگونه شيرابه مواد گوشتي وارد ساي مواد غذايي نشود و حد اقل مقدار خون آبه ايجاد شود .
۲- آب سرد: براي ذوب يخ سريعتر مواد غذايي (انواع گوشت )را در داخل بسته پلاستيكي ضد آب و كاملا نفوذ ناپذير قرار دهيد و بسته ها را در حوضچه آب سرد و از هرگونه افزايش دماي آب با تعويض آب سرد هر ۳۰دقيقه يكبار اجتناب كه يا از آب سرد در جريان استفاده كنيم .
مواد غذايي كه بدين روش يخزدايي مينماييم بلافاصله پس از يخ زدايي فورا طبخ نماييد و دوباره نميتوانيم آنرا منجمد كنيد و فقط پس از طبخ كامل ميتوانيد آنرا منجمد نماييد .
۳- ميكرويو: روش ميكرويو در سريعترين و تند ترين روش يخ زدايي فراورده هاي گوشتي در حجم كم و در كوتاه هترين زمان ممكن است . پس از يخ زدايي ميبايست گوشت را فورا پخت نماييد .
پخت كردن :
 طبخ يا پخت غذا مهمترين و اساسي ترين مرحله پخت غذا ميباشد . اين مرحله به علت اينكه مرحله رفع آلودگي ميكروبي مي باشد اهميت اساسي دارد . پخت غذا علاوه بر از بين بردن ميكرو ارگانيسمهاي خطر ناك و سالم سازي غذا و افزايش قابليت هضم مواد غذايي و بهبود و افزايش طعم ،‌بو و شكل و رنگ و قوام غذا و نهايتا تامين و برآورد كردن ذائقه مردم ميشود . اهميت زيادي در مراحل كلي تهيه غذا دارد .

در جهت تامين اين اهداف اقدامات ذيل توصيه ميشود :
۱- در كليه مراحل پخت  كردن غذا با استفاده از ترمومتر (دماسنج) مطمئن و دقيق دماي دروني ضخيمترين قسمت گوشت و مواد غذايي را تا محدوده دمايي مطمئن چك و كنترل كنيد . مثلا انواع مواد گوشتي حداقل بايد تحت دماي ۷۳ درجه سانتيگراد حرارت داده شوتد دماي پخت گوشت گاو ، گوساله و بره (گوسفند) ۶۳ درجه سانتيگراد و دماي پخت مرغ كاملا عضله ، ران ۱۸۰ درجه فارنهايت (۸۵ درجه سانتيگراد) و عضله سينه ۱۷۰ درجه فارنهايت (۷۷ درجه سانتيگراد مي باشد)
۲- در زمان پخت ماهي و مرغ دما را در ضخيمترين قسمت كنترل نماييد.
۳- دماي استاندارد پخت ماهي به ضخامت يك اينچ در ۴۵۰ درجه فارنهايت طي ۱۰ دقيقه و در طي مدت پخت براي هر سمت ماده غذايي زمان را نصف كنيد مثلا براي پخت يك اينچ استيك ماهي طي دو زمان ۵ دقيقه اي هر سمت استيك را بپزيد لذا در طي ۱۰ دقيقه زمان قطعه اي به ضخامت يك اينچ پخته مي شود. در صورتيكه كه قطر ماهي از نيم اينچ كمتر باشد نيازي به گردانيدن آ‎ن نمي باشد .(هر اينچ برابر با ۵۳/۲ سانتيمتر مي باشد)
۴- در حالتي از پخت كه ازفويل آلومينيومي اطراف ماده غذايي استفاده مي نماييد كلاً ۵ دقيقه به زمان پخت اضافه نماييد.
۵- زمانيكه ماده غذايي ديفراست نشده را مي خواهيد مستقيماً پخت نماييد زمان پخت را ۲ برابر نماييد .( زمان استاندارد ۲۰ دقيقه به ازاء هر اينچ مي باشد)

انواع روشهاي پخت :
۱- پخت با كمك آب (مرطوب) در اين روش گرما با استفاده از آب يا بخار به ماده غذايي انتقال مي يابد كه شامل روشهاي آب پز كردن (جوشانيدن) ، نيم جوش كردن در آب جوشانيدن داخل ظرف مخصوص،بلانچينگ ، جوش برنجي ، بخار دادن(بخار پز كردن مي باشد) كه در همه اين روشها پخت غذا بوسيله آب انجام مي شود اما مقدار و نحوه قرار دادن در آب و با درجه حرارت متفاوت است .
۲- پخت بوسيله گرمي خشك در اين روش ماده غذايي بدون استفاده از مايعات عادي طبخ مي شود انواع آن شامل : كباب يا برشته كردن ، روي آتش سرخ كردن ، گوشت كباب كن شبكه اي ، باربيكيوانيك ، سرخ كردن مي باشد (در سرخ كردن از مايع روغن يا كره استفاده شود)
۳- اشعه دادن : بوسيله اشعه مادون قرمز يا ميكرويو مي باشد اين روش سريعترين روش پخت مي باشد و به عنوان روش پخت نوين در حال تحول و تكامل بيشتر است.

سرو كردن غذا :
درمحل سرو غذا پيشخوان و ميز كار و كليه لوازم و وسايل مصرفي بايد كاملاً تميز و ضد عفوني شده باشند مواد غذايي داغ در كليه مراحل سرو غذا بايد حداقل در دماي ۶۰ درجه سانتيگراد نگهداري شود و از هر افت درجه حرارت اجتناب شود .
مواد غذايي سرد مانند سس هاي سرد، سالاد اولويه ، سالادها در درجه حرارت ۵/۴ درجه سانتيگراد يا فارنهايت نگهداري كنيد.
حداكثر زمان نگهداري مواد غذايي فاسد شدني طبخ شده در خارچ از يخچال ۲ ساعت مي باشد.
درصورتيكه مي خواهيد غذا بيشتر از ۲ ساعت خارج از يخچال نگهداري كنيد حتماً غذا را در يخچال نگهداري كنيد .
براي نگهداري مواد غذايي پخته و انتقال غذا بلافاصله اقدام نموده و غذا را در ظرفهاي كم عمق و در حد امكان حجم كم تقسيم كنيد و براي گرم كردن مجدد مقدار لازم براي مصرف را از يخچال خارج نموده و بسرعت و كامل گرم نماييد سپس مصرف كنيد .
هر مقدار غذاي مانده در يخچال بيشتر از ۲ ساعت را دور بريزيد و استفاده نكنيد .
حداكثر زمان نگهداري غذا در يخچال ۴-۳ روز مي باشد براي نگهداري غذاي پخته بمدت طولاني تر بايد آنرا ار ابتدا منجمد نموده و در فريزر –۱۸ درجه سانتيگراد نگهداري نماييد .
بهترين دماي يخچال :
 1- ۵ درجه سانتيگراد (۴۰ درجه فارنهايت) اين دما باعث كاهش رشد باكتريها مي شود اين دما باكتري ها را نمي كشد اما از تكثير آنها جلوگيري مي كند و بدليل آنكه تعداد باكتري ها كمتر هست احتمال بيمار شدن كاهش مي يابد .

۲- غذا را در بيرون يخچال حداكثر ۲ ساعت قابل نگه داشتن هستند و غذاي گرم و داغ يسرعت بايد به سرعت به يخچال منتقل شود .

۳-بطور كلي مواد غذايي بمدت ۲ تا ۳ روز در يخچال سالم مي مانند . ظرفشويي آشپزخانه بايد با مقدار يك قاشق چايخوري كلر (۵۰ ميلي ليتر) در يك ليتر آب ضد عفوني شود .
ذرات و بقاياي غذاها در سيفون ظرفشويي ها محيط مناسبي براي رشد باكتري ها هستند .

۴-هرگز اجازه ندهيد گوشت قرمزخام ، گوشت مرغ يا ماهي در تماس با ساير مواد غذايي قرار گيرد . شستشوي ناقص يا تميز كردن با پارچه نم دار باكتري ها را پاك نمي كند و شستن تنها با آب و صابون هم در از بين بردن باكتري ها كاملاً مؤثر نيست لذا برايجلوگيري از آلوده گي متقاطع از تخته گوشت به توصيه FDA مراحل ذيل را دنبال كنيد .
الف ) از تخته گوشت صاف و سطح از جنس HARD  MAPLE يا موادي NON-POROUSمانند پلاستيك و عاري از ترك و خراش استفاده كنيد .
ب) تخته گوشت را با آب داغ و صابون بشوييد و از برس مناسب جهت رفع ذرات مواد غذايي استفاده كنيد ، سپس سطح تخته گوشت را با يك قاشق غذاخوري يا ۵ ميلي ليتر CHLORINE  BLEACH در يك ليتر آب ضدعفوني كنيد .
ج) هميشه پس از استفاده از تخته گوشت براي مواد خام و قبل از آماده سازي مجدد مواد را شسته و ضد عفوني كنيد . بخاطر داشته باشيد كه هميشه از يك تخته گوشت براي مواد غذايي كه پخت مي شوند مانند ماهي خام ، و يك تخته گوشت براي مواد غذايي كه بلافاصلع استفاده مي شوند مانند ماهي پخته ، ميوه و سبزيجات تازه و نان و … استفاده كنيد .
استفاده از تخته گوشتهاي يكبار مصرف يك انتخاب جديد ومناسب مي باشد .

سرد كردن :
قوانين سرما
۱-غذا را بسرعت سرد كنيد زير دماي سرد از تكثير بسياري از باكتري هاي خطرناك موجود جلوگيري مي نمايد (اغلب مردم فكر مي كنند گذاشتن غذاي داغ در يخچال به آن صدمه ميزند در صورتي كه صحيح نيست)(مواد غذايي داغ به يخچال صدمه نمي زنند).
مهمترين نكته اين است كه سرد كردن درست موتد غذايي شما و خودتان را سالم نگه مي دارد .
۲- دماي يخچال را بيشتر از ۴ درجه سانتيگراد و فريزر ۱۸- درجه سانتيگراد تنظيم نكنيد .
۳- غذاهاي فاسد شدني وغذاهاي آماده و غذاهاي مانده را در ظرف مدت دو ساعت سرد كرده يا منجمد كنيد .
۴- مقدار زياد مواد غذايي مانده را در ظروف كم عمق برايسريع سرد شدن قرار داده و در يخچالقرار دهيد .
۵- يخچال را خيلي پر نكنيد (هوا سرد مي بايست بتواند حركت كند تا غذا را سالم نگه دارد)
۶- MARINATE مواد غذايي را در يخچال نگهداري كنيد.
۷- در پيك نيك خانوادگي يا باربي كيو براي سرد نگه داشتن مواد غذايي فساد پذير غذا را با كولر سرد كنيد يا از يخ يا بسته هاي سرد استفاده كرده و غذا را سرد كنيد .
- هرگز مواد غذايي يخ زده را براي آب كردن يخ در دماي اطاق قرار ندهيد در يخچال مي توانيد با اطمينان از سلامت ماده غذايي عمل آب كردن يخ را انجام دهيد .
۴-۵ پوند ماده غذايي طي مدت ۲۴ ساعت در يخچال آب مي شود .
- در خارج يخچال مي توانيم با غوطه ور سازي در آب سرد انجام دهيد (آب را هر نيم ساعت براي حفظ سرماي آب تعويض كنيد)
- شما مي توانيد مواد غذايي را در ميكرويو يخ زدايي كنيد اما بايد فوراً آن را پخت كنيد .

سلامت تخم مرغ :
براي جلوگيري از بروز بيماري هاي با منشاء غذايي از تخم مرغ تازه را بدقت جابه جا شود ، حتي تخم مرغهاي تميز و ترك نخورده ممكن است آلوده به سانحولا بوده و باعث بروز عفونت هاي روده اي شود .

اولين گام در تهيه غذاي سالم نظافت و تميزي است
تميز كردن سطوح :
- براي تميز كردن سطوح آشپزخانه از حوله كاغذي استفاده كنيد و اجرام بيماري زا را با حوله دور بياندازيد و اگر حوله پارچه اي استفاده مي كنيد آن را اغلب شستشو كرده و با آب داغ بشوئيد .
- توجه: دستتان را با حوله اي كه قبلاً براي تميز كردن گوشت قرمز، مرغو آب غذاهاي دريايي آغشته شده خشك نكنيد .
- سطوح برش (تخته گوشت) ظروف و وسايل پس از آماده كردن هر جزء غذا با آب داغ و صابون بشوئيد ( شستشو با محلول كلر يك قاشق چايخوري كلر در يك ليتر آب)
(براي ضد عفوني كردن سطح مي بايد محلول بمدت ۱۰ دقيقه در سطح تماس يابد تا اثر ضد عفوني كننده داشته باشد)
- سطوح برشي صدمه ديده (چوبي، پلا ستيكي  را تعويض كنيد)
- (بتاكتري ها در ترك ها و شكافها تخته برش گوشت به سختي نميز مي شوند)
- سطوحي كه مواد غذايي را قرار مي دهيد قبلاً كاملاص تميز كنيد .
- براي پيشگيري از آلوده شدن مواد غذايي در يخچال با شيرابه گوشت و مرغ و ماهي آنها را قبلاً در كيسه هاي پلاستيكي يا ظروف درب بسته قرار دهيد .(SEALIT)
- SEPARTEجابه جايي كردن نادرست مواد خام (گوشت مرغ و ماهي) مي تواند مرحله اي از آلودگي متقاطع باشد .
- مواد گوشت خام ، مرغ و ماهي را از ساير مواد غذايي جدا نگه داريد .
- در صورت امكان يك تخته برش براي گوشت هاي خام و يك تخته جدا براي ساير مواد عذايي استفاده كنيد .
- اولين اصل نگهداري مواد فساد پذير در يخچال يا فريزر است .

بهترين راه تميز كردن پيشخوان آشپزخانه  kitchen  counters :
سفيد كننده ها و تميز كننده ها ي تجاري بهترين ضدعفوني كننده ها هستند . آب مقطر آشغال و كثيفي قابل ديدن را از بين مي برد و آب داغ و صابون خوب عمل مي كند اما ممكن است باكتري ها را از بين نبرند لذا بايد با عوامل ضد عفوني كننده اين كار را انجام دهيم .
اسفنج و پارچه (خشك كن) ظروف را بايد تميز و ضد عفوني نموده بخاطر اينكه در زمان مرطوب بودن مي توانند باكتري ها را منتقل كرده و رشد آنها را افزايش دهند .
سالمترين روش ديفراست گوشت مرغ و ماهي
۱- يخچال ۲- آون ميكروبي  ۳- قرار دادن بسته هاي گوشت در بسته هاي پلاستيك درب بسته و ضد آب كه در آب سرد غوطه ور شده و آب آن حوضچه ها را هر نيم ساعت تعويض كنند .
(تعويض آب بدليل اطمينان از سرد نگه داشتن گوشت كه عامل مهمي در كاهش رشد باكتريها در قسمت خارجي كه باز شده در مقايسه با قسمت هاي داخلي كه هنوز باز نشده است شود .)
در ميكرويو بايد حدود ۵ سانتي متر فاصله بين ديواره آون و ماده غذايي فاصله گذاشت كه امكان گردش و چرخش گرما داده شود .
مواد غذايي كه در ميكرويو باز ميشوند بايد بلافاصله مصرف شوند .
توجه : گوشت مرغ و ماهي را رئي پيشخوان يا بدون آب سرد داخل ظرفشويي قرار دهيد بخاطر اينكه باكتريها در دماي اطاق بسرعت تكثير مي يابند .
مواد غذايي گرم بايد ظرفمدت ۲ ساعت بعد از پخت مصرف شده و يا در دماي يخچال ۵ درجه سانتيگراد نگهداري شوند . در يخچال بمدت ۵-۳ روز در يخچال سالم مي مانند.

تخم مرغ :
از تخم مرغ سالم استفاده كنيد و در يخچال نگهداري كرده و بمدت ۳ هفته قابل نگهداري است .
عوامل تضمين كننده سلامت مصرف تخم مرغ
۱- رعايت كاملنظافت و تميزي (شستشو دستها و وسايل و لوازم)
۲- پخت صحيح و كامل
۳- سرو در شرايط مناسب
۴- سرد كردن و سرد نگه داشتن صحيح

اهميت دما :
ساليانه مليونها نفر در اثر باكتري هاي خطرناك مواد غذايي بيمار مي شوند .
خيلي از مردم بيماري خود رابه باكتري با منشاء غذايي مرتبط نميدانند و آنرا مي دانند شما مي توانيد ظرف مدت ۲۰ دقيقه تا ۶ هفته پس از خوردن غذا به انواع باكتري هاي خطرناك آلوده شده وبيمار شويد.
در اطفال ، زنان حامله و افراد مسن و كهنسال بيشترين خطر بروز بيماري ها با منشاء غذايي وجود دارد و همچنين افرادي كه سيستم ايمني بدنشان در اثر بيماري مانند AIDS  ايدز ، مرض قند و بيماري هاي كليوي و پيوند اعضاء هم در معرض خطر هستند .
تنها راه اطمينان از تخريب و از بين رفتن باكتريهايي با منشاء غذايي فقط كنترل دماي پخت مواد غذايي بخصوص مواد گوشتي مانند گوشت قرمز ، مرغ ، ماهي ، همبرگر و غيره اكتفا كردن به رنگ آن در اثر پخت مي تواند گمراه كننده باشد و مطمئن ترين راه كنترل دما مي باشد . به منظور منترل مانومتر را به اندازه ۲ اينچ در گوشت فرو برده و بعد از مدت ۳۰ ثانيه دما را ثبت و كنترل مي كنيم .
توجه كنيد : رنگ ناشي از پختن گمراه كننده و گول زننده است .

CHILL سرد كردن: زمانيكه در مورد نگهداري بصورت سرد شك داريد آن ماده غذايي را دور بريزيد .
خطر : هرگز مواد غذايي را كه بو و رنگ غير عادي دارند مزه نكنيد و اگر هنوز استفاده نكرده ايد دور بياندازيد.

كپك زدگي:
كپكي كه بر روي هر نوع ماده غذايي مي بينيد مانند نك كوه يخ بوده و خطرواقعي آن پنهان مي باشد . سمومي كه كپك ها ايجاد مينمايند درزير سطح پوست يافت شده و كندن تكه كپك زده بر روي مواد غذايي را انجام دهيد اما! در عين حال اكثر غذاهاي كپك زده را بايد دور بياندازيد.

دماي مناسب يخچال :
 دماي يخچال بايد ۵ درجه سانتيگراد باشد .
دماي ۵ درجه سانتيگراد يا كمتر به اين خاطر اهميت دارد كه رشدباكتري ها را كاهش مي دهد .
اين دما باكتري ها را نميكشد اما ازتكثير و افزايش آنها جلوگيري كرده و تعداد آنها در حد كم است كه احتمال بيمار شدن در اثر مصرف آنها خيلي كم است . ( فريز كردن در دماي ۱۸- درجه سانتيگراد رشدباكتري ها را متوقف كرده ولي باكتري هايي كه قبلاً رشد كرده اند را نمي كشد )

میکروب شناسی غذایی

مباحث میکروب شناسی غذایی دو بخش عمده را در بر می‌گیرد که شامل بررسی نقش میکرو ارگانیسمها در فساد مواد غذایی و نقش میکرو ارگانیسمها در فرایندهای تهیه و تولید مواد غذایی است. امروزه بیشترین پژوهشهای میکروب شناختی غذایی جدید پیرامون نقش مثبت میکروبها در تهیه و تولید مواد غذایی انجام می‌شود.

فساد مواد غذایی نیز یکی از جدیدترین مسائل و مشکلات اقتصادی و بهداشتی در صنایع غذایی و عرضه مواد غذایی به بازار است. سمیت پدیده‌ای است عام که برای همه زیانبخش و خطرناک می‌باشد. در رابطه با فساد مواد غذایی نقش
دانش میکروب شناسی به طرق مختلف حائز اهمیت است.

اهداف کلی

·         شناسایی انواع میکرو ارگانیسمهای عامل فساد مواد غذایی و تعیین دقیق شرایط رشد و تکثیر آنها.

·         ارزیابی تعیین نحوه اثر مواد غذایی فاسد شده و میکروبهای عامل این فساد بر بدن انسان.

·         شناسایی و تعیین مواد غذایی فاسد و قابل انهدام از طریق بررسی و تشخیص میکروبها و سموم میکروبی در مواد غذایی.

·         بررسی و مطالعه امکان آلوده شدن مواد غذایی در حین تولید در کارخانه‌های تولید کننده مواد غذایی و ادامه روشهای مناسب به منظور کاهش میزان آلودگی و تولید مواد غذایی به روش بهداشتی.

فسادپذیری مواد غذایی

·         مواد غذایی زود فاسد شدنی شامل انواع گوشتها ، ماهیها ، تخم مرغ ، شیر و اغلب میوه‌ها و سبزیها هستند.

·         مواد غذایی دیر فاسد شدنی شامل سیب زمینی ، مغز برخی از دانه‌ها و میوه‌ها هستند.

·         مواد غذایی فاسد شدنی یا با ثبات شامل آرد ، برنج ، حبوبات خشک هستند.

عوامل موثر در فساد مواد غذایی

عوامل درونی

از جمله عوامل درونی می‌توان میزان رطوبت موجود در ماده غذایی ، ساختار فیزیکی مواد غذایی ، اسیدیته یا PH و ترکیب خواص شیمیایی مواد غذایی را نام برد.

عوامل محیطی (بیرونی)

عوامل محیطی نیز شامل رطوبت ، دما ، نور ، PH و غیره است. باید در نظر داشت که شرایط انبار کردن و نگهداری مواد غذایی در حفظ آنها از آسیب و فساد موثر است.


مسمومیتهای غذایی و توکسینهای میکروبی

تغییر کیفیت مواد غذایی در اثر فعالیت میکروبها همواره منجر به غیر قابل مصرف شدن این مواد برای انسان نمی‌شود. ولی میکرو ارگانیسمهای متعددی وجود دارند که به علت تولید توکسین با سموم قوی میکروبی ماده غذایی را مسوم می‌کنند. گر چه همه مواد غذایی فاسد شده حاوی اینگونه ترکیبات سمی نیستند، ولی از آنجا که احتمالا یکی از این سموم در ماده غذایی وجود دارد، لذا هر ماده غذایی فاسد غیر قابل مصرف شناخته می‌شود. متاسفانه بسیاری از غذاهای حاوی سموم میکروبی ، ظاهرا علایم فساد را نشان نمی‌دهند.

بنابراین مسمومیتهای غذایی می‌توانند حتی در اثر مصرف غذاهای به ظاهر سالم نیز ایجاد شوند. بوتولیسم مهمترین و خطرناک ترین نوع مسمومیت غذایی است و باکتری عامل آن کلستریدیوم بوتولینوم نام دارد. مسمومیت غذایی ناشی از سم این باکتری به علت آلوده شدن مواد غذایی خام به هاگهای آن است. سم را می‌توان در اثر گرما از بین برد. سایر باکتریهای موثر در مسمومیتهای غذایی شامل کلستریدیوم پرفرینجتر و استافیلوکوس اورئوس است.

فرآورده‌های لبنی

ماست و پنیر از باکتریهای اسید لاکتیک و استرپتوکوکها بدست می‌آید. کفیر که نوعی نوشابه حاصل از شیر متداول در ترکیه و اروپای شرقی است، در اثر تخمیر مشترک باکتریهای مولد اسیدلاکتیک و مخمر بدست می‌آید.


فرآورده‌های غیر لبنی

سبزیها بویژه خیار ، کلم ، زیتون را می‌توان از طریق فعالیتهای تخمیری باکتریهای اسید لاکتیک و مخمر بدست آورد.

روشهای بهره برداری از میکروبها در صنایع غذایی

·         استفاده از فرآورده‌های ناشی از فعالیتهای متابولیسمی ویژه که اکثرا شامل واکنشهای تخمیری و تولید ترکیبات آلی هستند و موجب طعم و مزه مطلوبی در مواد غذایی می‌شوند.

·         پرورش یاخته‌های میکروبی در ابعاد وسیع به منظور تهیه در پروتئین تک یاخته‌ای برای غذای دام و انسان.

·         استفاده از فراورده‌های جانبی متابولیسمی برخی از میکروبها که برای تقویت یا مطبوعتر کردن طعم ماده غذایی بکار می‌روند.

همه میکروبها زیان‌آور نیستند و حتی بسیاری از آنها به ما کمک می‌کنند. پس میکروبهای بیماری‌زا چه هستند و چگونه به بدن آسیب می‌رسانند؟

میکروبهای بیماری‌زا،‌ مانند همه موجودات زنده، برای رشد و تولیدمثل به غذا احتیاج دارند. اما نمی‌توانند مانند گیاهان سبز،‌ غذای مورد نیاز را خودشان بسازند. بنابراین باید غذای خود را به طور مستقیم یا غیر‌مستقیم از دیگر موجودات‌زنده به دست آورند. از این رو،‌ می‌توان فهمید که چرا بیماری تولید می‌کنند. بیشتر میکروبهای بیماری‌زا انگل‌هستند؛‌ یعنی در بدن جانداران دیگر به سرمی‌برند و از آنها غذا به دست می‌آورند.

پس از آن که میکروبهای بیماری‌زا به جای مناسبی از بدن وارد شدند،‌ به سرعت رشد و تولیدمثل می‌کنند و اگر چیزی جلوی رشد و تولید مثل آنها را نگیرد، از راههای گوناگون به بدن آسیب می‌رسانند. یکی از راهها این است که مواد درون سلولهای بدن را به جای غذا مصرف می‌کنند. مانند انگل‌مالاریا که در گلبولهای‌قرمز رشد و تولیدمثل می‌کند و آنها را از بین می‌برد. ویروسها نیز وارد سلولهای گوناگون بدن می‌شوند و با استفاده از مواد درون آنها زیاد می‌شوند. ویروسها با این عمل، سلولها را از بین می‌برند.

راه دیگری که میکروبهای بیماری‌زا به بدن آسیب می‌رسانند، ترشح سم یا “توکسین“ است. این سم‌ها، از طریق جریان‌خون در سراسر بدن پخش می‌شود؛ ‌مانند سم میکروب‌کزاز.
اشاره شد که اغلب میکروبهای بیماری‌زا،‌ زندگی انگلی دارند و برای رشد و تولیدمثل مجبورند در بدن دیگر جانداران زندگی کنند و از آنها غذا به دست آورند،‌ پس اگر این میکروبها وارد بدن انسان نشوند و کسی را بیمار نکنند،‌ در کجا زندگی می‌کنند؟
محل اولیه‌ای که عامل بیماری‌زا در آن وجود دارد، “مخزن“ بیماری نامیده می‌شود.
بعضی از بیماریها مانند سرخک،‌ آبله،‌حصبه و اوریون، ویژه انسان است؛‌ زیرا عامل بیماری‌زا خود را فقط با شرایط بدن انسان وفق داده است. بنابراین،‌ انسان تنها مخزن این بیماریها است. از این‌رو،‌ شرط ابتلا به هر یک از این بیماریها این است که فرد سالم،‌ یا با انسان آلوده تماس پیدا کند یا در معرض تماس با مواد و یا وسائلی قرار گیرد که فرد بیمار آنها را آلوده کرده است (مانند لباس،‌ ملحفه و ظرف(

این بیماریها فقط مخزن انسانی دارند؛‌ ولی مخزن بعضی از بیماریهای عفونی که انسان به آنها دچار می‌شود،‌ جانوران مهره‌دار هستند و عامل بیماری‌زا از این جانوران به انسان سرایت می‌کند. پس این بیماریها مخزن حیوانی دارند.
بیماریهای‌ عفونی جانوران مهره‌دار، که در شرایط طبیعی به انسان قابل انتقال هستند،‌ "بیماری‌های‌مشترک‌انسان‌و‌حیوان" یا "زئونوز" نامیده‌می‌شوند.
بیماریهای مشترک انسان و حیوان به چند صورت انتقال می‌یابند:
هنگامی که قسمتهائی از بدن یک جانور آلوده برای غذا مورد استفاده انسان قرار می‌گیرد؛ مانند دچار شدن به کرم‌کدو که از راه خوردن گوشت نیمه پخته‌ گاو یا خوک آلوده ایجاد می‌شود.
گاهی حشره‌ای عامل بیماری‌زا را از طریق نیش زدن، از جانور مهره‌دار بیمار به انسان منتقل می‌کند. مانندکک که عامل انتقال میکروب طاعون از موش به انسان است. به این حشرات “ناقل“ بیماری می‌گویند؛ زیرا سبب انتقال بیماری می‌شوند. البته حشرات، از راه دیگری هم باعث انتقال بیماریها می‌شوند. برای مثال، مگس از حشراتی است که درون و بیرون بدنش اغلب آلوده به میکروب است و هنگامی که روی غذا یا ظروف غذاخوری بنشیند مقداری از میکروبها را به آنها منتقل می‌کند. به این نوع انتقال،‌ انتقال‌مکانیکی می‌گویند.

اما همانطور که اشاره شد پشه، کک، شپش و کنه به طریق دیگر سبب انتقال بیماری می‌شوند. این حشرات،‌ بیماران را نیش می‌زنند و خون آنها را می‌مکند و عامل بیماری‌زا را وارد بدن خود می‌کنند. بعد از آن وقتی که این حشرات فرد سالمی را نیش می‌زنند تعدادی از این میکروبها را به بدن او وارد می‌کنند.
کک‌ها بیماری طاعون و نوعی بیماری “تیفوس“ را منتقل می‌کنند. مگسها هم سبب انتشار بیماریهائی مانند فلج‌اطفال،‌ حصبه و مسمومیتهای‌غذائی می‌شوند. پس ناقل عامل بیماری‌زا موجود زنده‌ای است که معمولا حشره یا بندپا است.

راه دیگر انتقال عامل بیماری‌زا،‌ گازگرفتن است مانند بیماری “هاری“‌که از راه گازگرفتن سگ یا گرگ‌هار در انسان به وجود می‌آید. بیماری هاری هم از بیماریهای مشترک انسان و حیوان است.

هنگامی که جانوران مهره‌دار آلوده، عامل بیماری‌زا را از راه ادرار،‌ مدفوع یا شیر خود دفع می‌کنند، محیط‌زیست یا مواد‌غذائی مورد استفاده‌ انسان آلوده می‌شود. مثلا“ گاو آلوده به “تب مالت“، ‌از طریق شیر خود،‌ انسان را بیمار می‌کند.
مخزن بعضی از بیماریهای عفونی، طبیعت بی‌جان و بخصوص خاک است. پس این بیماریها "مخزن غیرزنده" دارند.
وقتی دوچرخه‌سواری می‌کنید،‌ ممکن است به زمین بیفتید و زانویتان زخمی شود. بعضی از میکروبهای موجود در خاک،‌ مثل میکروب بیماری کزاز،‌ از راه پوست زخمی شده، وارد بدن می‌شوند.
بعضی از عوامل بیماری‌زا خود را با زندگی در خاک و محیط خارج تطبیق می‌دهند و بعضی از آنها برای مقاومت در شرایط نامناسب محیط به "اسپور" یا "هاگ" تبدیل می‌شوند. هاگ مدتها زنده می‌ماند.
عامل بیماری کزاز، سیاه زخم و یک نوع مسمومیت غذائی به نام "بوتولیسم" از این طریق،‌ مدتها در خاک زنده می‌ماند.

قارچ ها

خواص شیمیایی قارچ

بسیاری از گونه های قارچ، برای سالیان متمادی به عنوان داروهای خانگی مورد استفاده قرار می گرفته است. این گونه قارچ ها خواص ضد سرطان و یا ضد ویروسی داشته و برخی از آنها عملکرد سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشند.

بعضی انواع قارچ ها، اثرات مثبت ذهنی و روانی دارند. گفته می شود که این قارچ ها را مردمان قبایل شمال سیبری و همچنین دزدان دریایی، قبل از نبرد استفاده می نمودند. این قارچ ها وضعیت روانی افراد را قبل از شروع جنگ، بهبود می بخشید
.

به دلیل همین اثرات مثبت قارچ ها، در برخی جشن های مذهبی از آنها استفاده می کردند. در گذشته از برخی انواع قارچ ها برای روشن نمودن آتش استفاده می نمودند و به آنها لقب فندک می دادند.

قارچها موجوداتی هتروتروف بوده، فاقد ریشه ، ساقه و برگ هستند و در یکی از پنج سلسله موجودات زنده قرار داده شده‌اند. این موجودات به علت فقدان کلروفیل (سبزینه) قادر به سنتز مواد آلی نیستند و در نتیجه ناگزیرند به صورت ساپروفیت بر روی مواد آلی مرده گیاهی و جانوری و یا به صورت انگل بر روی یاخته‌های زنده و یا داخل آنها زیست کنند. نوع دیگر زندگی همزیستی قارچها با دیگر موجودات است که در میکوریزا و گلسنگها دیده می‌شود.

ساختار قارچ

ساختار اغلب قارچها از رشته‌ها و یا ریسه‌های نخی شکل به نام هیف تشکیل شده است. در قارچهای پست ، ریسه‌ها یا هیفها فاقد دیواره عرضی هستند. انشعابات هیفها یا ریسه‌ها شبکه‌ای به نام میسیلیوم را بوجود می‌آورند. شبکه میسیلیوم را می‌توان به صورت کپک بر روی مواد آلی مختلف مشاهده کرد. آنزیمهایی که توسط قارچهای مختلف بوجود می‌آیند می‌توانند انواع مواد آلی را تجزیه کرده و به مواد ساده‌تری مبدل کنند. قارچها از لحاظ ساختار یاخته‌ای جزء یوکاریوتها هستند در اطراف هسته و دیگر اجزای یاخته‌ غشای دو لایه وجود دارد. در اطراف یاخته ، دیواره یاخته‌ای حاوی کیتین قرار می‌گیرند.

تولید مثل در قارچها

 

اکثر قارچها به دو طریق جنسی و غیر جنسی تکثیر می‌یابند. در قارچهای تک یاخته‌ای ، تولید مثل غیر جنسی به روش تقسیم دوتایی و جوانه زدن انجام می‌گیرد و قارچهای پر یاخته‌ای غیر از قطعه قطعه شدن ریسه یا هیف ، انواع هاگهایی از قبیل اسپورانژیوسپور (زئوسپور و آپلانسپور) گویند یا ، جنسی حاصل می‌شود. این نوع تولید مثل در قارچها به پنج روش صورت می‌گیرد.

روش ترکیب گامتهای متحرک ویژه قارچهای پست است. قارچهای پست ، یا خود تک یاخته‌ای و متحرک‌اند و یا یاخته‌های متحرک تولید می‌کنند. تماس گامتانژیایی ، آمیزش گامتانژیایی ، اسپرم‌زایی و تولید مثل جنسی توسط یاخته‌های رویشی از انواع دیگر روشهای تولید مثل جنسی در قارچها بشمار می‌روند.
yare gham بازدید : 328 پنجشنبه 21 ارديبهشت 1391 زمان : 16:41 نظرات ()
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
علوم و صنایع غذایى به‏مجموعه‏اى از علوم و فنون اطلاق مى‏شود كه كیفیت فیزیكى، شیمیایى و بیولوژیكى محصولات كشاورزى اعم از گیاهى و دامى را از لحاظ تبدیل و نگهدارى موردتوجه قرار داده و امر جمع‏آورى، عمل‏آورى، تبدیل، تكمیل و نگهدارى و حمل و نقل این محصولات را مورد بررسى قرار مى‏دهد .......... ... ♥♥♥مدیر وب :كل دانشجويان ♥♥♥
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  صنايع غذايي يعني؟؟؟؟؟
  آمار سایت
 • کل مطالب : 211
 • کل نظرات : 224
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 698
 • آی پی امروز : 14
 • آی پی دیروز : 11
 • بازدید امروز : 21
 • باردید دیروز : 106
 • گوگل امروز : 1
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 395
 • بازدید ماه : 1,136
 • بازدید سال : 3,987
 • بازدید کلی : 286,747
 • کدهای اختصاصی